Fundacja Rehabilitacji Zawodowej Inwalidów w Skawinie

Rehabilitacja Skawina


STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

 

1.    CEL PROCEDURY
Celem procedury jest określenie warunków skutecznej ochrony małoletnich przed różnymi formami przemocy.


2.    ZAKRES STOSOWANIA PROCEDURY
Procedura określa zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim , a personelem Fundacji oraz procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego .


3.    ROZDZIELNIK / ADRESACI
Obowiązująca kopia w wersji zupełnej i skróconej-przeznaczonej dla małoletnich , znajduje się na stronie internetowej Fundacji oraz na tablicy informacyjnej przy rejestracji.
Procedury obowiązują wszystkich pracowników Fundacji Rehabilitacji Zawodowej Inwalidów.


4.    Definicje
- Osoba małoletnia -każda osoba do ukończenia 18 roku życia
- Opiekun osoby małoletniej – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka , w szczególności rodzic lub opiekun prawny / rodzic zastępczy
- Pracownik – osoba , która podejmuje współpracę z Fundacją , bez względu na formę zatrudnienia
- Krzywda dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego przez jakąkolwiek osobę , w tym pracownika Fundacji lub zagrożenie dobra dziecka , w tym jego zaniedbywanie


5. ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI
Zarząd Fundacji odpowiada za :
Weryfikację osoby ubiegającej się o zatrudnienie lub przed dopuszczeniem do jakiejkolwiek działalności związanej z rehabilitacją dziecka , w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym . Potwierdzenie tego faktu w formie wydruku musi zostać dołączone do akt osobowych pracownika.
Wymaganie od osoby nowo zatrudnionej, z którą ma być zawarta umowa związana z leczeniem małoletnich , dostarczenia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego  , w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu Karnego , w art. 189 a i art. 207 Kodeksu Karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. W przypadku zatrudniania osoby posiadającej obywatelstwo inne niż polskie wymagane jest przedstawienie informacji z rejestru karnego państwa obywatelstwa,  uzyskiwaną do celów działalności zawodowej związanej z kontaktami z dziećmi. Jeżeli prawo państwa nie przewiduje wydawania takiej informacji , przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa.
Wymaganie od osoby nowo zatrudnianej , z którą ma być zawarta umowa związana z rehabilitacją małoletnich , oświadczenia o państwie/państwach , w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat , innych niż Polska i państwo obywatelstwa oraz jednocześnie przedłożenie informacji z rejestrów karnych tych państw uzyskiwanej do celów działalności zawodowej lub  związanej z kontaktami z dziećmi. W przypadku gdy prawo państwa , z którego mają byż przedłożone powyższe informacje  nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego , osoba nowo zatrudniana składa pracodawcy oświadczenie o tym fakcie wraz z informacją , że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w XIX i XXV rozdziale Kodeksu Karnego, w art. 189 a i art. 207 Kodeksu Karnego oraz ustawie z dnia 29.lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono , iż dopuściła się takich czynów zabronionych oraz że nie ma obowiązku wynikającego  z orzeczenia sądu,  innego uprawnionego organu  lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk , zawodów lub działalności związanych z leczeniem / opieką małoletnich .
Oświadczenia , składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia .
Co najmniej raz na dwa lata Zarząd Fundacji dokonuje oceny standardów   , w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.

6.    OPIS SPOSOBU POSTĘPOWANIA : 
Każdy zatrudniony pracownik Fundacji oraz osoba nowo zatrudniana będąca związana z działalnością nad osobą małoletnią lub jej leczeniem została zweryfikowana w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym . Zasady postępowania zostały określone w punkcie 5 .

Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem Fundacji oraz zachowania niedozwolone wobec małoletnich:

- Główną zasadą podejmowanych czynności związanych z opieką i leczeniem osób małoletnich jest działanie dla dobra dziecka , w trosce o jego bezpieczeństwo 
- Dziecko należy traktować z empatią , szacunkiem z zachowaniem jego godności , potrzeb oraz intymności 
-Dziecku należy udzielać odpowiedzi adekwatnie do jego wieku oraz sytuacji , w której się znajduje ( realizowane procedury medyczne) , z uwzględnieniem poziomu rozwoju dziecka ( np. osoba z niepełnosprawnością intelektualną )   
- Dziecka nie należy lekceważyć , zawstydzać , upokarzać , ani na nie krzyczeć
- Nie należy ujawniać informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych w tym wobec innych dzieci
- Jeżeli pojawi się konieczność porozmawiania z dzieckiem na osobności należy pozostawić drzwi do gabinetu uchylone ( należy zadbać o to , aby pozostać w zasięgu wzroku opiekuna prawnego , bądź innego pracownika Fundacji ) . Można także poprosić o obecność przy rozmowie innego pracownika Fundacji.
- Nie wolno zachowywać się w stosunku do osób małoletnich w sposób niestosowny ( używanie wulgarnych słów , gestów , żartów , obraźliwych uwag)
- Należy zapewnić dziecko , że w przypadku , gdy poczuje się niekomfortowo w jakiejś sytuacji , odnośnie do konkretnego zachowania , słów może zgłosić zaistniałą sytuację pracownikowi Fundacji może oczekiwać odpowiednie reakcji/ pomocy.

Zasady podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego  :                                                                           

·     W przypadku podejrzenia , że dziecko jest krzywdzone , pracownik ma obowiązek: 
   - udzielić niezbędnej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia
   - zadbać o bezpieczeństwo dziecka i odseparować od osoby podejrzewanej o     krzywdzenie
   - zawiadomić przełożonego
   - zawiadomić opiekuna osoby małoletniej


·    Po zawiadomieniu przełożonego o podejrzeniu krzywdzenia osoby małoletniej należy podjąć decyzję o konieczności zawiadomienia policji ( 112 ) / prokuratury (61 885 20 00 ) / sądu rodzinnego  ( 61 647 36 80 )
·    W momencie wystąpienia podejrzenia krzywdzenia małoletniego czynności podejmowane i realizowane wobec dziecka przeprowadza się w obecności rodzica/ opiekuna prawnego . Wyjątkiem jest uzasadnione podejrzenie , że rodzic / opiekun prawny jest sprawcą krzywdzenia małoletniego.
·    Postępowanie na wypadek krzywdzenia dziecka lub uzasadnionego podejrzenia krzywdzenia dziecka nie może naruszać jego godności , wolności oraz nie może powodować szkody na jego zdrowiu psychicznym i fizycznym
·    Informację o podjętej interwencji umieszcza się w dokumentacji medycznej dziecka
·    Zarząd Fundacji w porozumieniu z osobą obecną w sytuacji interwencji określonej powyżej , w zakresie podejrzenia wystąpienia przemocy w rodzinie w stosunku do małoletniego podejmuje decyzję o wszczęciu procedury „Niebieskiej Karty” poprzez wypełnienie Załącznika 1 do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r.
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci internet:
- na terenie Fundacji nie ma dostępu do sieci internet  

Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia :
- pracownik Fundacji w momencie uzasadnionego podejrzenia wystąpienia przestępstwa powiadamia Prezesa Fundacji
- decyzję o podjęciu dalszych kroków podejmuje Prezes Fundacji

Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników Fundacji niezależnie od formy zatrudnienia. Znajomość procedur i zaakceptowanie określonych w niej zasad potwierdzone są podpisami pod kopią dokumentu.

Zatwierdził : Rafał Romek

 

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W FUNDACJI REHABILITACJI ZAWODOWEJ INWALIDÓW

wersja dla dzieci

Zasady bezpiecznego kontaktu personelu z dzieckiem
Jesteś dla nas ważny! - czyli co robimy, aby dzieci czuły się u nas jak najlepiej.


1. Jesteś tu, ponieważ wymagasz/potrzebujesz naszej pomocy. W naszej placówce pracują lekarze, fizjoterapeuci, którzy chcą pomagać dzieciom.


2. W naszej pracy kierujemy się różnymi zasadami i nie wszystkie dotyczą tylko leczenia. Te, które czytasz, są skierowane do dzieci. Wyjaśnimy Ci w nich, co będziemy robić, abyś czuł/a się dobrze jako nasz pacjent .


3. Możesz nam powiedzieć, jak powinniśmy się do Ciebie zwracać.


4. Masz prawo wiedzieć, jak nazywa się osoba, do której uczęszczasz na zabiegi i czym się zajmuje. Jeśli sama zapomni się przedstawić, możesz ją o to spytać.


5. Jeżeli czegoś nie rozumiesz lub nie wiesz, na czym polegają Twoje zajęcia, w jaki sposób będą przebiegać, a chcesz się tego dowiedzieć – pytaj śmiało! Postaramy się to wyjaśnić.


6. Będziemy Cię traktować z szacunkiem.
Chcemy, żebyś zawsze czuł/czuła, że Twoje zdrowie, potrzeby i uczucia są dla nas ważne .Jeśli chciał/a/byś powiedzieć nam o tym, co Ci się podoba lub nie podoba w naszym zachowaniu, w naszej placówce – zrób to, postaramy się wysłuchać Cię z uwagą. Będziemy starali się pytać Cię o zdanie w sprawach, w których możemy dać Ci wybór.

O czym jeszcze warto wiedzieć:

1. Jeżeli wydarzyło się coś, co Cię niepokoi, ktoś Cię skrzywdził lub przekroczył Twoje
granice, możesz o tym powiedzieć pracownikowi przychodni i poprosić o pomoc. Postaramy się rozwiązać ten problem w taki sposób, abyś był/a bezpieczny/a.


2. Czasem możemy nie mieć czasu, aby poświęcić Ci wystarczająco dużo czasu i dłużej z Tobą  porozmawiać, bo na zajęcia przychodzą kolejne pacjenci, prosimy, nie zniechęcaj się. W takiej sytuacji postaramy się wskazać Ci kogoś, kto będzie mógł odpowiedzieć na Twoje pytania i zaopiekować się Twoim problemem.