W Zakładzie Leczniczo-Rehabilitacyjnym Fundacji Rehabilitacji Zawodowej Inwalidów w Skawinie fizjoterapia obejmuje następujące działy : kinezyterapię , magnetoterapię , ultradźwięki , elektroterapię , laseroterapię ,światłolecznictwo, hydroterapię , masaż .
Kinezyterapia obejmuje całość zagadnień związanych z leczeniem ruchem , Podstawą jej są ćwiczenia o charakterze leczniczym , czyli gimnastyka lecznicza.
Ruch jako środek leczniczy ma zdolność oddziaływania na wszystkie narządy naszego organizmu . Głównym wskazaniem do stosowania ruchu jako środka leczniczego jest stwierdzenie upośledzenia sprawności fizycznej jednostki.
Do zadań kinezyterapii należy więc przywrócenie pełnej sprawności fizycznej , jeśli to jest możliwe w danym schorzeniu , lub maksymalnej sprawności fizycznej w przypadkach schorzeń przewlekłych i pozostawiających pewne zmiany nieodwracalne.
Kinezyterapia jest podstawą rehabilitacji leczniczej . W całokształcie procesu rehabilitacyjnego chorego kinezyterapia jest zazwyczaj tą fazą leczenia usprawniającego , która przez przywrócenie choremu sprawności fizycznej daje podstawy do dalszej rehabilitacji , tj. do Rehabilitacji zawodowej i społecznej.
– Metoda McKenzie powstała w trakcie pracy nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenzie w latach pięćdziesiątych. Od rozpoczęcia praktyki w 1953 w Wellington zainteresował się on szczególnie leczeniem bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Swoje badania i praktykę kontynuował w klinikach Cyriaxa, Stoddarda, Maitlanda, Maigne’a oraz Kaltenborna. Rozwijał i doskonalił swój system przez lata eksperymentów klinicznych z tysiącami pacjentów cierpiących na ostre bóle kręgosłupa i pokrewne symptomy.
W początkowych latach praktyki Robin McKenzie odkrył, że pacjenci z pewnymi określonymi symptomami odczuwają natychmiastową ulgę po wykonaniu serii specyficznych ruchów, a w niektórych przypadkach również po przyjęciu pewnych statycznych pozycji ciała.
W ok. 90% przypadków sprawcą naszych kłopotów z kręgosłupem jest uszkodzony krążek międzykręgowy (dysk). Wewnętrzne elementy uszkodzonego dysku mają skłonność do przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. Badanie metodą McKenziego pozwala ustalić kierunek przemieszczenia uszkodzonych tkanek, więc terapeuta może ustalić, jakim ruchem ciała chory ma wprowadzić na swoje miejsce przemieszczone, uszkodzone tkanki krążka. Pacjent czynnie, ruchem wykonywanym samodzielnie albo z pomocą terapeuty, koryguje zaburzenia struktury uszkodzonego dysku, uzyskując jednocześnie szybkie zmniejszenie lub całkowitą eliminację bólu. W rezultacie badania terapeuta ustala także kierunek ruchu zaostrzający objawy, zatem może zalecić choremu unikanie go na czas leczenia. Zadaniem leczącego jest taka edukacja pacjenta, by był on w stanie prowadzić najbardziej normalne życie codzienne, pomimo związanych z chorobą ograniczeń i mimo pewnych rygorów leczenia.
Więcej informacji na stronie Instytutu McKenziego Polska: www.mckenzie.pl
– Kinesiology Taping Dysfunkcje narządu ruchu są nierozerwalnie związane z zaburzeniami przesuwalności powięzi i tkanek miękkich. Umiejętność oceny tych zaburzeń jest podstawą do aplikacji plastra. Analiza problemu z jakim boryka się pacjent jest istotą kinesiology tapingu. Podstawa działania kinesiology tapingu jest zupełnie inna niż działanie tapingu sportowego. Kinesiology taping to przede wszystkim oddziaływanie sensoryczne / najczęściej stosowana rozciągliwość taśmy, która drażni zakończenia nerwowe na skórze to 0-15-25%/. Aplikacje kinesiology tapingu pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne oraz korygują niewłaściwe pozycje partnerów stawowych, korygują ułożenia powięzi i skóry i poprawiają mikrokrążenia.Taping sportowy powoduje funkcjonalne unieruchomienie stawów, ograniczenie przepływu chłonki, zaburzenie przepływu krwi w „oklejonych” tkankach i jest oddziaływaniem mechanicznym. Plaster k-active przyklejony we właściwy sposób najczęściej w pozycji, w której skóra i powięź jest napięta tworzy pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią, a to usprawnia mikrokrążenia krwi jak i limfy oraz aktywuje proces samoleczenia . Współistniejące przy wielu schorzeniach zaburzenie ruchomości powięzi jest mechanizmem utrudniającym samoleczenie. Dlatego oddziaływanie na zmniejszenie nacisku ułatwi przepływ podskórny i wzajemną przesuwalność tkanek.Dysfunkcje stawowe są w większości powodowane przez nierównowagę mięśniową, którą możemy wyrównywać odpowiednio aplikując plaster nie na miejsce objawu (staw) , ale na przyczynę ( mięsień).Ten sposób myślenia daje nieograniczone możliwości pracy z pacjentem z zastosowaniem plastra. Możliwości stosowania to nie tylko fizjoterapia sportowa, ale użyteczność technik w pracy z pacjentem z bólem, obrzękami, efektywna terapia blizn, zastosowanie w terapiach neurorozwojowych dzieci, u kobiet w ciąży, zaburzeniach neurologicznych, terapii pooperacyjnej.
Więcej informacji na stronie : www.kinesiologytaping.pl
- System Spine Cor to nowe podejście terapeutyczne oparte na nowej koncepcji etiologi i patogenezy skolizy idiomatycznej .
System Spine Cor zaprojektowano i przebadano wyłącznie do celów leczenia skolizy idiopatecznej .
Skoliza idiopatyczna jest to patologia układu nerwowo-mięśnio-szkieletowego w okresie wzrostu i dojrzewania. Przyczyna jest genetyczna , a patogeneza obejmuje trójpłaszczyznową deformację kręgosłupa i żeber . Nie leczona wywołuje bóle kręgosłupa , zaburzenia układu oddechowo-krążeniowego i przedwczesne zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. . Podejmowane leczenie powinno obejmować wszechstronną stymulację układu nerwowego , mięśniowego oraz kostnego . Takie możliwości daje terapia oraz ćwiczenia i gorsetowanie metodą SPINE COR.
System SPINE COR składa się z kilku etapów :
Największą skuteczność daje metoda SPINE COR przy równoczesnym zastosowaniu wszystkich jej etapów .
Ćwiczenia prowadzone są przez terapeutów posiadających certyfikat SPINE COR.
Więcej informacji www.maxmed.com.pl
- Metoda terapii manualnej wg. Briana Mulligana
Matoda została opracowana na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku i cały czas jest rozwijana. Metoda ta ma charakter diagnostyczny i przede wszystkim terapeutyczny. Techniki działają bezpośrednio na stawy, a pośrednio na układ mięśniowo-nerwowy. Koncepcja zakłada połączenie mobilizacji stawowej z ruchem.
Metoda ta pozwala skutecznie leczyć dolegliwości bólowe stawów obwodowych, stawów kręgosłupa oraz chroniczne stany bólowe narządu ruchu.
Magnetoterapia stosowana przy pomocy aparatu Magner i Magner LT ma wyjątkowe zalety :
Sonoterapia ( ultradźwięki ) to zabieg stosowany przy użyciu aparatu Sonoter i Ultraton , działa :
Elektroterapia to bogato wyposażony dział w nowoczesną aparaturę medyczną (Duoter , Fizjoter , Inter 7 , Pulsatronic , Stymat ) stosujący w leczeniu prądy interferencyjne (ID) ,Kotza , Träberta , diadynamiczne (DD) , TENS , prąd stały do wykonywania galwanizacji i jontoforezy oraz impulsowy do zabiegów elektrostymulacji i tonolizy.
W zależności od zastosowanego prądu można go wykorzystywać do:
Laseroterapia aplikowana jest przy użyciu aparatury LASER 70 w formie bezkontaktowej za pomocą skanera . Zastosowanie lasera biostymulacyjnego na organizm powoduje :
Światłolecznictwo stosowane przy użyciu lampy sollux stanowi najczęściej element przygotowania do kinezyterapii , masażu czy jonoforezy w celu rozgrzania tkanek .
Promieniowanie podczerwone (IR) wnikające do 3 cm :
Krioterapia -to miejscowe lub ogólnoustrojowe zastosowanie niskich temperatur w celu wywołania określonych leczniczych reakcji ze strony organizmu. Reakcja organizmu na niskie temperatury uzależniona jest od stopnia oziębienia oraz powierzchni na którą oddziałuje czynnik fizyczny (zimno). Po zastosowaniu tak intensywnego bodźca dochodzi do chwilowego zwolnienia przepływu krwi , a następnie ogrzania tkanek , tym większego im wychłodzenie było niższe (zasadność stosowania urządzeń wykorzystujących ciekły azoto temperaturze -150°C do -170°C)
Bezpośrednio po zabiegu następuje:
Po zabiegach krioterapii wskazana jest intensywna kinezyterapia ( ćwiczenia ) ,Która poprawi bezpośrednie efekty leczenia.Wskazania :
Urządzenie do terapii zimnymi parami azotu KRIOPOL umożliwia skuteczne i efektywne stosowanie kriostymulacji – uzyskiwany strumień pary azotu osiąga temp. ok. -160°C , zapewnia komfort i bezpieczeństwo pacjenta .
Masaż Klasyczny
Masażem klasycznym nazywamy zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki stawowe i więzadła, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy do narządów wewnętrznych włącznie.
Stosowane techniki obejmują:
W masażu klasycznym masażysta używa głównie dłoni, rzadziej przedramion i łokci. Ruchy w masażu klasycznym są w kierunku serca. Głównym celem masażu jest złagodzenie bólów oraz rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni. Masaż działa lokalnie na masowane tkanki, ale również na zasadzie odruchowej na cały organizm.
Korzyści:
Drenaż limfatyczny jest jednym z działań fizjoterapeutycznych. Za pomocą rąk terapeuty lub innych urządzeń do tego celu stworzonych, usprawniane jest krążenie limfy. Tym sposobem zapobiega się chorobom wynikającym z obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych i chłonnych. Tempo masażu jest bardzo wolne (ok. 10-15 ruchów na minutę), a wykorzystywane techniki wykonywane są płynnie i delikatnie.
Główne działanie drenażu limfatycznego:
Oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia jego odporność.